Haber Detayı
17 Eylül 2019 - Salı 09:22
 
ULUSLARARASI NÜKLEER YAPI ÖZELLİKLERİ KONFERANSI
ULUSLARARASI NÜKLEER YAPI ÖZELLİKLERİ KONFERANSI
GÜNDEM Haberi
ULUSLARARASI NÜKLEER YAPI ÖZELLİKLERİ KONFERANSI

 

Bitilis Eren Üniversitesi (BEÜ) Ev sahipliğinde XII. Uluslararası Nükleer Yapı Özellikleri Konferansı (NSP 2019) düzenlendi.

 

11 Eylül Çarşamba günü İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Konferans Salonu'nda saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan konferansa çeşitli ülkelerden ve ülkemizden bilim insanlarının yanı sıra (BEÜ) Rektörü Prof. Dr. Erdal Necip Yardım, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Sabir Rüstemli, Prof. Prof. Dr. Mehmet Demirtaş, Prof. Dr. Zeki Argunhan ve (BEÜ) Genel Sekreteri Öğr. Gör. Muhammed Zahid Kuldaş katıldı.

 

 Düzenleme Kurulu adına açılış konuşmasını yapan Muş Alparslan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cevad Selam, "Konferansın önemi, gençlere ecdadımızın ortaçağda dünyayı sadece mızrak, ok, kılıçla değil ilimle de fethettiğini anlatmak ve bu gün de bu işi yapabilen bilim insanlarının olduğunu hatırlatmaktır. Gençlere özgüven vermek ve onları bilimsel çalışmalarda motive etmek zorundayız. Konferansımızın amacı ise, nükleer fizik alanında çalışan bilim insanlarını bir araya getirerek onların birbirleriyle bilim alışverişinde bulunmalarını sağlamaktır. Ayrıca bilimsel çalışmalara yeni başlayan genç bilim insanlarının çalışmalarını sergilemeleri için onlara fırsat vermek ve tecrübeli bilim insanlarının tecrübelerinden faydalanmalarını sağlamak amacındayız." dedi.

 

 Dünyayı fethetmemiz için güçlü devlet olmamız gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Selam şunları söyledi: "Güçlü devlet güçlü bilim ve teknoloji sayesinde olur. Size tavsiyem sürekli çalışmak ve çalışmaktan usanmamaktır. Eğer çalışmalarınızda bugünkü modellere uymayan sonuçlar alırsanız, onları bilinen modellere uydurmaya çalışmayın. Cesaretli olun, yeni modeller oluşturun. Bilin ki zamanında gençler cesaret gösterip klasik teoriye karşı çıkarak yeni teoriler geliştirmeseydi, bugünkü teknolojiye geç ulaşılır ve yahut hiç ulaşılmazdı. Sevgili gençler yarının teknolojileri bugün ortaya koyacağınız yeni teori ve modellere bağlıdır. Yolunuz açık, Allah yardımcınız olsun." Prof. Dr. Selam konferansın düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı.

"Yeni fikir ve deneyimlerin paylaşılması oldukça önemli ve değerli"

 Programa katılanları selamlayarak sözlerine başlayan Bitlis Eren Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erdal Necip Yardım, dünyanın dört bir tarafından araştırmacıları, üniversitemizde ve şehrimizde görmekten oldukça mutlu olduğunu ifade etti. XII. Uluslararası Nükleer Yapı Özellikleri Konferansı'na ev sahipliği yapmaktan onur duyduğunu belirten Rektörümüz Prof. Dr. Yardım şunları söyledi: "Bilim dünyasında yeni fikir ve deneyimlerin paylaşılması oldukça önemli ve değerlidir. Bugün dünyada bilimsel araştırmalar sayesinde insanlığın birçok nimete eriştiğine şahit oluyoruz. Bu anlamda Nükleer Fizik ve ilgili konularda siz değerli bilim insanlarının araştırma sonuçlarını ve faaliyetlerini paylaşmanız gelecek açısından inanıyorum ki akademik camia için yeni kapıların açılmasına vesile olacaktır. Bu bağlamda yeni ve farklı fikir ve uygulama deneyimlerinin paylaşılması, insanlığın geleceği açısından da son derece faydalı olacaktır."

 "Bu konferansın araştırma ilişkileri kurularak akademik ortaklar bulmak açısından siz değerli bilim insanları için önemli bir fırsat sunacağına tüm kalbimle inanıyorum" diyen Rektörümüz Prof. Dr. Yardım, XII. Uluslararası Nükleer Yapı Özellikleri Konferansı'nın düzenlenmesinde emeği geçen tüm herkesi tebrik etti. Konferansa katılan tüm herkese teşekkürlerini ifade eden Rektör Yardım, yapılan konferansın hayırlara vesile olmasını dileyerek konuşmasını sonlandırdı.

 Açılış konuşmalarından sonra oturumlara geçildi. Dünyanın farklı ülkelerinden gelen bilim insanları bu anı ölümsüzleştirmek için toplu hatıra fotoğrafı çektirdi. Ulusal ve Uluslararası birçok bilim insanının katıldığı, altı oturumdan oluşan ve 3 gün süren konferansın sonunda Bitlis'in tarihi ve turistlik yerlerine gezi düzenlendi.

 

Kaynak: (ADM) - ADİLCEVAZ MEDIA Editör: Cengiz VELİOĞLU
Etiketler: ULUSLARARASI, NÜKLEER, YAPI, ÖZELLİKLERİ, KONFERANSI,
Yorumlar
Haber Yazılımı